Mikrobiológia és Alkalmazott Biotechnológia Tanszék

Utolsó frissítés: 2022 október 17.

A Mikrobiológia és Alkalmazott Biotechnológia Tanszéket öt kutatócsoport alkotja, melyek közül négy a Szent István, egy pedig a Georgikon Campuson működik. Igen sokszínű, több kutatási területet ölel fel aktivitásuk, így a klasszikus talajmikrobiológia mellett a növény - mikroba interakciók genetikai vizsgálatát, és biotechnológiai felhasználását a környezeti terhelés csökkentése és a termésbiztonság, a növények biotikus és abiotikus stressz-tűrő képessége céljából. Mindemellett a mikrobiális ökoszisztémák és az antibiotikum-rezisztencia terjedési mechanizmusainak vizsgálatát is. A Tanszék vezetését 2021. február 1-től Dr. Posta Katalin egyetemi tanár látja el.

​​​​​​​Dr. Posta Katalin

egyetemi tanár
​​​​​​​Telefon: +36-28/522-000 / 4111
Iroda: MATE GBI Gödöllő, Szent-Györgyi A. u. 4., földszint 35.
E-mail: Posta.Katalin@uni-mate.hu

A tanszék jelentősebb együttműködései, oktatási tevékenységei:

Oktatási tevékenységünk BSc, MSc és PhD szinteken egyaránt jelentkezik, magyar és angol nyelvű kurzusok tárgyfelelősei csoportunk tagjai. Tantárgyakra illetve kurzusokra lebontva a felelős Csoportnál található meg.

MATE Intézetek:

• Élettani és Takarmányozástani Intézet
  • Környezettudományi Intézet
  • Akvakultúra és Környezetbiztonsági Intézet
  • Élelmiszertudományi és Technológiai Intézet
  • Növénytermesztési-tudományok Intézet
  • Szőlészeti és Borászati Intézet
  • Kertészeti Intézet

Magyar intézetek, egyetemek:

• ELKH ATK; Mezőgazdasági Intézet
  • ELKH ATK; Állatorvos-tudományi Intézet
  • ELTE TTK, Biológia Intézet
  • Debreceni Egyetem

Külföldi egyetemek intézetek:

• USC, Universidad De Santiago De Compostela Spain
  • IBPRS, Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego Poland
  • VRI Veterinary Research Institute, Brno, Czech Republic
  • MRI Moredun Research Institute, United Kingdom
  • JU, Jihočeská Univerzita Ceske Budejovice, Czech Republic
  • BIAN Bianor Biotech, Leon, Spain
  • FCUP Universidade do Porto – Faculdade de Ciências, Porto, Portugal
  • Faculty of Biology and Environmental Protection, Katowice,Poland
  • ILVO, Research Institute for Agriculture, Fisheries and Food, Merelbeke, Belgium

Alkalmazott Növénygenomikai Csoport

Az Alkalmazott Növénygenomikai Csoport munkatársai, Dr. Szabó Zoltán vezetésével, 8 témán dolgoznak, melyek alapkutatási és alkalmazott kutatási feladatokat is tartalmaznak. A csoportban 2 munkatárs, 4 PhD hallgató, 1 laboráns dolgozik.

Festetics Bioinnovációs Csoport

Festetics Bioinnovációs
Csoport

A Festetics Bioinnovációs Csoport munkatársai, Dr. Taller János vezetésével, változó számú témán dolgoznak, melyek alapkutatási és alkalmazott kutatási feladatokat is tartalmaznak. A csoportban egy egyetemi tanár, két tudományos munkatárs, öt tudományos segédmunkatárs, két PhD hallgató, egy adminisztrátor dolgozik.

Gazda-patogén Interakció és Mikrobiális Genetika Csoport

A Gazda-patogén Interakció és Mikrobiális Genetika Csoport munkatársai, Kiss János (PhD) vezetésével, mikrobiális genetikai kutatásokat végeznek elsősorban a bakteriális mobilis genetikai elemek és az antibiotikumrezisztencia determinánsok átvitelének és terjedésének területén.

Mikrobiális Biotechnológia és Mikrobiomika Csoport

A Mikrobiális Biotechnológia és Mikrobiomika Csoport vezetője Dr. Posta Katalin, MTA doktora, egyetemi tanár.

A Csoport kutatási területe felöleli biotechnológiai értékekkel bíró mikroorganizmusok izolálását, azonosítását és genomikai és molekuláris jellemzését. Így a borok helyi jellegét kiemelő új élesztő starterkultúrák fejlesztését, valamint probiotikus tulajdonságú baktériumok leírását és Prototheca alga vizsgálatát is. Mindemellett mikrobiota, és bélflóra metagenomikai analízis segítségével tanulmányozzák mikroműanyagok és mikotoxin (FB1) hatására az állatok egészségi állapotában bekövetkező változásokat, és új antibiotikumok alternatíváinak fejlesztését is.

Másik kiemelt kutatási területük a talajmikrobiológiához és biotechnológiához tartozik, ahol a különböző technológiai eljárások mikrobiális diverzitásra gyakorolt hatása mellett a talajmikroorganizmusok P, N, C körforgalomban betöltött szerepét vizsgálják. Fő irány az arbuszkuláris mikorrhizaképző gombák által kialakított szimbiotikus kapcsolat biotikus és abiotikus stressz hatásokra adott válaszreakcióinak tanulmányozása, és gyakorlati felhasználásának vizsgálata.

Növénygenomikai és Növény-Mikroba Interakció Csoport

A Növénygenomikai és Növény-Mikroba Interakció Csoport munkatársai, Dr. Kaló Péter vezetésével, jelenleg a szimbiotikus nitrogénkötési témán dolgoznak, melyek alapkutatási és alkalmazott kutatási feladatokat is tartalmaznak. A csoportban 1 tudományos tanácsadó, 2 főmunkatárs, 2 PhD hallgató és 1 laboráns dolgozik.