Modellállat Genetika Csoport részletes bemutatása - Genetika és Biotechnológia Intézet
Modellállat Genetika Csoport
Modellállat Genetika Csoport részletes bemutatása
Utolsó frissítés: 2023 április 21.
A csoport általános bemutatása:
A Modellállat Genetika Csoport célja modern állatbiotechnológiai eljárások fejlesztése, és alkalmazása alapkutatási és transzlációs kutatási célok támogatására.
A csoport célja genetikailag módosított modellállatok (egér, nyúl) létrehozása és a precíziós nemesítés technológiai megalapozása, a genom editálás területén végzett fejlesztések segítségével különböző állatfajokban. A CRISPR/Cas9 rendszeren kívül transzpozon alapú transzgenezissel és hagyományos génbeviteli eljárások segítségével is hozunk létre állatmodelleket, amelyek alapkutatási célokat szolgálnak.
Bioinformatikai eszközökkel vizsgáljuk a nukleáris genomba ékelődött mitokondriális DNS szekvenciák (numt) eloszlását emlős genomokban. Egér genomok összehasonlító elemzésével és különböző emlős genomok numt összetételének vizsgálatával is foglalkozunk, vizsgálataink során feltérképeztük a nyúl genomban található numtokat, hogy pontosabb képet kapjunk a numtogenezis folyamatáról.
A tejelő szarvasmarha telepeken néhány százalékban előforduló bal oldali oltógyomor helyzetváltozás nemcsak takarmányozási, hanem genetikai okokra is visszavezethető, amelyet biotechnológiai eljárások segítségével jobban megérthetünk. A csoport a szarvasmarha LDA kialakulása és lefolyása során kialakuló genetikai változásokat vizsgálja genomikai és molekuláris biológiai módszerekkel.
A csoport molekuláris biológiai módszerekkel támogatja a hibridizáció és az ivareltolódás vizsgálatát különböző békafajokba, amelyek a klímaváltozás érzékeny indikátorai. QPCR HRM módszer segítségével sikerült beállítani egy olyan rendszert, ahol egyszerűen vizsgálhatjuk az ivareltolódást az erdei béka esetén, illetve molekuláris biológiai módszerek segítségével térképezzük fel a Sárga és Vöröshasú unka hibridizációjának folyamatát.
Kísérleteinket a következő pályázatok támogatják: NKFIH OTKA FK 124708, Agrár-biotechnológia és precíziós nemesítés az élelmiszerbiztonságért RRF-2.3.1-21-2022-0000 7 Nemzeti Laboratórium pályázat, NTP-NFTÖ-21-B-0127 ösztöndíj, valamint a Magyar Tudományos Akadémia Bolyai János Kutatási Ösztöndíja.
A csoport tagjai:
|
Hoffmann Orsolya Ivett PhD, tudományos főmunkatárs, csoportvezető MSc: Szent István Egyetem, Mezőgazdasági és Környezettudományi Kar, agrármérnök Szoba: 159 |
Nagy Zsófia, tudományos segédmunkatárs MSc: okleveles molekuláris biológus, Debreceni Egyetem, Általános Orvostudományi kar, 2014-2016 Szoba: 158 |
|
|
Gál Zoltán, tudományos segédmunkatárs MSc: biológus, Eötvös Lóránd Tudományegyetem, TTK, 2012-2014 Szoba: 158
|
|
Biró Bálint, PhD hallgató MSc: biotechnológus, Szent István Egyetem, MKK, 2016-2017 Szoba: 158 |
Együttműködő MATE Kutatók
- Dr. Bősze Zsuzsanna, DSc
- Dr. Gócza Elen, DSc
- Dr. Hiripi László, PhD
- Dr. Bodrogi Lilla, PhD
- Dr. Bodó Szilárd, PhD