GBI Nap 2022

GBI Nap 2022

 

 

GBI Nap 2022
2022.11.18.

 

9:00 Plenáris előadás
A növénynemesítés, -genetika és -biotechnológia oktatása a gödöllői egyetemen (GATE-SZIE-MATE) Prof. Dr. Kiss Erzsébet


I. Szekció
9:00-10:40

 

Szekcióelnök: Bánfalvi Zsófia

9:30. A szarvasfélék természetes táplálékainak mikotoxin analitikája - Analysis of acorn of the pedunculate oak (Quercus robur) and the sessile oak (Quercus petraea) for presence of mycotoxins of Fusarium- and Aspergillus species
szerzők: Skoda Gabriella, Molnár Zsófia, Tóth Arnold, Lakatos István, Nagyéri György, Szőke Zsuzsanna
Szaporodásbiológia és Toxikológia Csoport és Precíziós Nemesítés Csoport

9:50. WDV rezisztencia kialakítása árpában CRISPR/Cas9 és mesterséges miRNS technológiák egyidejű alkalmazásával - Development of WDV resistance in barley using CRISPR/Cas9 and artificial miRNA technologies simultaneously
szerzők: Kis András, Tholt Gergely, Dalmadi Ágnes, Sorbán-Kiss Barbara, Havelda Zoltán
Növényfiziológiai és Fejlődésbiológiai Csoport

10:10. Study of the development of resistance/tolerance to antibiotics and plant extracts
szerzők: Mishell Stephanya Corral Orbe, Balázs Libisch, Péter Papp, Katalin Posta, Ferenc Olasz, Tibor Keresztény
Mikrobiális Biotechnológia és Mikrobiomika Csoport

10:25. Graft transmissible metabolite changes in tubers of an early- and a late maturing potato line.
szerzők: Vanda Villányi, Orsolya Kinga Gondor, Zsófia Bánfalvi
Burgonyakutatás Csoport

10:40 - 10:55 kávészünet

 

II. Szekció
10:55-12:35

 

Szekcióelnök: Kiss János

10:55. Hierarchical roles of Argonaute proteins in antiviral defense
szerzők: Márta Ludman, Károly Fátyol
Növény Immunológia Csoport

11:15. Knockout letális fenotípusok menekítése egérben (Rescuing knockout lethal phenotypes in mice)
szerzők: Lipták Nándor, Gál Zoltán, Biró Bálint, Hiripi László, Hoffmann Orsolya Ivett
Modellállat Genetika Csoport

11:35. The identification and expression of UDPGT genes involved in the rosavin pathway; revealed by RNA sequencing
szerzők: Aaqib Javid, Zsuzsanna György
Kertészeti Növénygenetika Csoport

11:50. Promoter mutagenesis of a tomato fruit ripening related DNA demethylase by genome editing
szerzők: Teréz Gorcsa, Péter Gyula, Anita Sós-Hegedűs, György Szittya
Epigenetika Csoport

12:05. Biotechnológiai mellékszál a méhegészségügyben: lítium sók Varroa atka elleni hatásának vizsgálata (A biotechnological by-product in honey bee health: investigations of lithium salts against the Varroa mite)
szerzők: Kolics Balázs, Solti Izabella, Mátyás Kinga, Nagy Erzsébet, Taller János, Specziár András, Kolics Éva
Festetics Bioinnovációs Csoport

12:20. Korai mikotoxin kitettség vizsgálata preimplantációs nyúl embrióban (Investigating the effect of early mycotoxin exposure on preimplantation rabbit embryos)
szerzők: Pintér Tímea, Skoda Gabriella, Lipták Nándor, Gócza Elen, Ferencziné Szőke Zsuzsanna, Bodrogi Lilla
Precíziós Nemesítés Csoport

12:35-13:40 ebédszünet

 

III. Szekció
13:40-14:50

 

Szekcióelnök: Stéger Viktor

13:40. The roles of an RNAPII subunit during heat stress adaptation in plants
szerzők: Radhika Verma, István Szádeczky-Kardoss, Henrik M Szaker, Tibor Csorba
Növényi Stresszbiológia Csoport

14:00. A lopakodás nagymestere: Molekuláris genetikai módszerek a vadmacska monitorozásában (The master of stealth: Molecular genetic methods in wildcat monitoring)
szerzők: Fehér Péter, Frank Krisztián, Ninausz Nóra, Stéger Viktor
Alkalmazott Vad- és Haszonállat Genomikai Csoport

14:20. Genetic complementation analysis of barley AGO4 genes in Arabidopsis ago4 mutant
szerzők: Fabio Miloro, Ágnes Dalmadi, András Kis, Zoltán Havelda
Növényfiziológiai és Fejlődésbiológiai Csoport

14:35. Új Xanthomonas hortorum pv. gardneri rezisztencia források keresése paprikában (capsicum baccatum var. pendulum, var. baccatum) (Search for new sources of resistance to Xanthomonas hortorum pv. Gardneri in pepper (capsicum baccatum var. Pendulum, var. Baccatum))
szerzők: Tóth Zoltán Gábor, Tóth Máté, Szabó Zoltán, Tóth Zoltán
Alkalmazott Növénygenomikai Csoport

14:50-15:10 kávészünet

 

IV. Szekció
15:10-16:00

 

Szekcióelnök: Gócza Elen

15:10. A family based whole genome genotyping approach for identifying recombinations, haplotypes and denovo mutations
szerzők: Maher Alnajjar, Tibor Nagy, Levente Kontra, Zsófia Fekete, Nóra Ninausz, Viktor Stéger, Zoltán Német, Endre Barta
Mezőgazdasági Genomikai és Bioinformatikai Csoport

15:30. Házityúk ősivarsejt (PGC) tenyészetek RNS expressziós mintázatának összehasonlítása
szerzők: Tokodyné Szabadi Nikolett, Tóth Roland, Lázár Bence, Maria Teresa Salinas Aponte, Patakiné Várkonyi Eszter, Liptói Krisztina, Gócza Elen
Alkalmazott Embriológia és Őssejtbiológia Csoport

15:45. Elfekvő (pcx) és tortuosa (tti) mutáns paprika vonalak jellemzése, a hypokotil növekedésének in vitro vizsgálata (Characterization and in vitro analysis of hypocotyl growth in mutant pcx (procumbent) and tti (tortuosa) Capsicum annuum plants)
szerzők: Pápai Bánk, Beatrice Konadu, Kovács Zsófia, Veres Anikó, Szőke Antal, Csilléry Gábor
Molekuláris Genetika és Nemesítés Csoport

16:30 Az elmúlt év összegzése, díjkiosztó